ÖVRIGT / Diverse / Kaffekanna 5431179
nr 543 1179
Kaffekanna
Nysilver, Jugend, höjd: 33 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
Utrop:
100 kr
Såld:
100 kr
måndag 29 september 2008
kl 16:15:17
28/9 20:51:59
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen.